В следобедните часове на 26 септември учениците от Частна профилирана гимназия с чуждоезиково обучение „Челопеч” се събраха в читалище „Труд и постоянство 1901”, за да отбележат Европейския ден на езиците, припомняйки си красотата на езика, пъстрата палитра от европейски езици и безкрайните възможности, които се откриват пред човек, изучаващ чужд език.
26 септември е обявен от Съвета на Европа за Европейски ден на езиците и се чества още от 2001 година. Денят се отбелязва от милиони души, населяващи 45 държави. Целите на този уникален ден са подобряване на осведомеността на хората относно езиковото многообразие и различие; окуражаване на гражданите да изучават чужди езици, за да повишат своето интелектуално ниво и междукултурно разбирателство и популяризиране на езиковото богатство на Европа. Интересен факт е, че съществуват около 225 местни езика в Европа, разпределени в няколко езикови семейства. За съжаление, повечето от тях са непознати за обикновения европейски гражданин. Затова мисията на Европейския ден на езиците е да даде повече информация за тях и да покаже силата от използването им в ежедневието.
Под формата на състезателни, забавни и атрактивни игри, учениците от единадесетите класове запознаха своите съученици и учители с начина на звучене на някои езици, европейските азбуки и интересни думи, с което разкриха и малко повече за културата на европейските народи. Тържественото отбелязване на празника бе открито с песента на Джон Ленън „Imagine”, изпята от учениците от единадесетите класове. След вдъхновяващото изпълнение, единадесетокласниците дадоха възможност на десет човека, избрани на произволен принцип, да проведат една „Училищна война”, отговаряйки на различни въпроси, свързани с 26 септември и европейските езици. Доказаха на всички колко бързо можеш да си „вържеш езика”, особено щом имаш за задача да прочетеш някои от най-трудните и странни скоропоговорки на английски и български език. Други участници пък се справиха отлично с познаването на пет от европейските езици, само чрез изслушването на типична песен на дадените езици. Не бяха забравени и вторите чужди езици, които учениците от гимназията изучават, а именно испански и немски. На тях бе посветена играта „Познай думата!”, в която един участник обяснява дадена му дума чрез мимики и жестове, а останалите трима трябва да я познаят.
За финал всеки клас изпълни избрана от него песен на европейски език в играта „Lip sync”, в която учениците проявиха своята креативност, артистичност, музикалност и познание на езика, на който е избраната песен. Всички участници трябваше да имитират текста на песента, отваряйки си устата и симулирайки пеене. Бяха оценявани от тричленно жури, а най-добре представилите се получиха награди. На всички останали активно включили се в игрите бяха раздадени грамоти за участие.
Цялостното честване на празника бе изпълнено с много вълнение, вълна от познания, емоции, забавление, смях, песни и танци. Беше създадена една доста уютна и предразполагаща обстановка, която помогна на ученици и учители да покажат своите знания и умения, но и да научат нещо ново за многоезичието, европейските култури и Денят на езиците като цяло. Целта, която организаторите от единадесетите класове си бяха поставили, бе изпълнена и всеки от присъстващите в залата си отиде с една идея повече познания в областта на европейските култури и езици, както и зареден емоционално положително, чувствайки се по-близо до своите европейски сънародници и знаейки, че чрез българският език и култура и „ний сме дали нещо на света”.
Цветина Георгиева XI клас